Post Image

Skarulių Šv. Onos bažnyčiai šiemet sukanka 400. Šiai sukakčiai paminėti Jonavoje numatyta visus metus truksianti renginių programa. „Jei bažnyčios skliautai prabiltų“ – vienas iš renginių, balandžio 7 d. vykęs Jonavos viešosios bibliotekos Rimkų filiale.

„Kaimo nėra, o bendruomenė – yra, koks fenomenas,“ – negalėdama atsistebėti renginio metu mintimis dalijosi Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Birutė Gailienė, neslėpdama, kad pati jaučia ypatingai artimą ryšį su šia vieta.

Su mero pavaduotojos teiginiu, kad Skarulių bendruomenė – įkvepiantis fenomenas sunku nesutikti. Skaruliečiai savo darbais ir aktyvia veikla įrodo – iš žmogaus galima atimti namą, kiemą, visą gyvenvietę, bet gimtinės nepajėgūs atimti nei laikas, nei istorinės aplinkybės.

„Kaimynai buvom Skaruliuose, dabar kaimynai Jonavoje“, – renginio metu nuskambėjo skarulietės, bibliotekos darbuotojos Dalės Vasiljevos mintis. Tiesa, šie žodžiai gausiai susirinkusius dalyvius, pasiekė iš ekrano, stebint bibliotekos sukurtą filmą „Laiko patikrinti žmonės“.

Ir iš tiesų, šalia Rimkų filialo esančiuose daugiabučiuose apgyvendinti skaruliečiai, kadaise dalinęsi bendromis kaimo gatvelėmis, šiandien dalijasi laiptinėmis. Tačiau gyvenimas betoniniuose namuose neužgožė meilės gimtinei: jau metus aktyviai veikia D. Vasiljevos prižiūrima socialinio tinklo Facebook paskyra „Gimtinė Skaruliai“, prieš keletą savaičių įkurta asociacija „Skarulių bendruomenė“, kas mėnesį Šv. Onos bažnyčioje po mišių skaruliečių iniciatyva rengiami koncertai.

O kur dar bažnyčios ir jos prieigų priežiūra, rūpestis, ateities planai ir noras meilę gimtinei perduoti ateinančioms kartoms. Jonavos viešosios bibliotekos direktorė Skirmutė Gajauskaitė susirinkusius patikino, kad bibliotekos durys visuomet atviros skaruliečių bendruomenei, kurie čia renkasi ne tik bendrauti, bet ir spręsti svarbius klausimus.

Kodėl šv. Onos bažnyčia – vienas vertingiausių Jonavos krašto architektūros paminklų, gali papasakoti istorikai ir paveldo specialistai. Tačiau renginio metu bažnyčios skliautai prabilo žmonių lūpomis, jų išgyvenimais, prisiminimais, senųjų skaruliečių liudijimais, bendruomenės pirmininkės Marytės Stanevičienės ir asociacijos įkūrėjos Elenos Tuzovienės skatinimais ir padrąsinimais kuo daugiau nuveikti ateityje.

Muzikiniais intarpais renginį spalvino Jonavos kultūros centro instrumentinė grupė „Rapsodija“ (vad. Edvardas Ratautas), o viena iš bibliotekos lankytojų, Gražina Čekavičienė, susirinkusiems perskaitė dar negirdėtą legendą apie Skarulius.

Štai kokia gali būti meilė savo gimtam kraštui. Neišmatuojama, nepalaužiama, perteikiama darbais, atsakomybe ir pastangomis kurti bei po savęs palikti gražesnį pasaulį. Jubiliejiniai Šv. Onos bažnyčios metai skatina ne tik aktyviau prisidėti prie šio paveldo objekto puoselėjimo, bet ir pažinti sunaikinto kaimo gyventojus. Jie – gyvieji istorijos nešėjai, kai kurie gimę dar prieš II-ąjį pasaulinį karą. Jie – didžiulė dovana mums ir galimybė atrasti bei išsaugoti tai, ką netrukus užmarštin kėsinsis nusinešti laikas.

Kristina Jaskūnienė, Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Comments are closed.